BAGEV KARİYER'DE EN ÇOK İSTİHDAM YARATAN SEKTÖR TURİZM

BAGEV KARİYER'DE EN ÇOK İSTİHDAM YARATAN SEKTÖR TURİZM

2020 yılı ilk 6 ayında Batı Akdeniz Bölgesi’nde istihdamın merkezi “Antalya”da en çok istihdam yaratan sektör “turizm” oldu.

Batı Akdeniz Bölgesi’nde 1899 firmanın eleman ihtiyacına yanıt verecek 15 bin 813 iş arayanın özgeçmişinin yer aldığı Türkiye’nin ilk ve tek bölgesel istihdam ofisi www.bagevkariyer.com 2020 yılının ilk 6 ayına ilişkin bölgesel istihdam rakamlarını yayınladı. www.bagevkariyer.com istihdam rakamlarına göre yılın ilk yarısında Batı Akdeniz Bölgesi genelinde toplam 4.409 yeni iş ilanı yayınlandı.

Turizm, 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 15 artış yaparak, 695 ilan ile sektörler arasında en çok istihdam yaratan sektör oldu. Bunu 662 ilan sayısı ile danışmanlık sektörü, 545 ilan sayısı tarım sektörü ve 524 ilan sayısı ile gıda makineleri ve ekipmanları sektörü takip etti.

Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı ( BAGEV ) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, 2020 yılı ilk yarı ilan sayılarında 2019’un aynı dönemine göre yüzde 2 artış olduğuna dikkat çekti. Çetin, www.bagevkariyer.com istihdam endeksi verilerimize göre Ocak – Haziran 2020 döneminde Batı Akdeniz Bölgesi’nin en çok istihdam yaratan ili Antalya, sektörü turizm, dedi. Antalya, toplam 640 yeni iş ilanı ile bölgede en çok iş fırsatı yaratan il oldu. Antalya’yı 22 yeni iş ilanı ile Burdur ve 17 iş ilanı ile Isparta takip etti.

MUHASEBE ELEMANINA TALEP ARTTI

Hem KOBİ’lerde hem de büyük şirketlerde mavi yaka çalışanlar üretimin en önemli elemanları olarak yer alıyor. Temizlik ve özel güvenlikten inşaat sektörüne, depolamadan gıda sektörüne kadar birçok faklı alanda ve sektörde mavi yaka olarak kategorize edilen personel görev alıyor. Mavi yaka personele duyulan ihtiyaç özellikle üretim sektörünün gücünü de gösteriyor.

www.bagevkariyer.com portalının 2020 yılının ilk altı ayı içerisinde aranan mavi yaka pozisyonlar incelendiğinde hangi sektörlerin öne çıktığı da ortaya çıkıyor. Buna göre; Bölgede aynı dönemde toplam 31 yeni iş ilanıyla en çok muhasebe elemanı pozisyonuna ihtiyaç duyuldu. Satış elemanı pozisyonu ise 14 yeni iş ilanı ile ikinci sırada yer aldı. Satış elemanlarını, üretim elemanlarına yönelik ilanlar takip ederken dördüncü sırada pazarlama elemanı ilanları yer alıyor.

www.bagevkariyer.com istihdam rakamlarına göre Haziran ayında sektörlerden gelen iş ilanları ilan sayılarına göre şöyle sıralandı:

Turizm ( 86 ) Danışmanlık ( 81 ), Tarım ( 58 ) Gıda Makinaları ve Ekipmanları ( 57 ) İnşaat ( 51 ) Mağazacılık ( 37 ) Bilişim ( 30 ) Ofis Büro Malzemeleri ( 23 ) ve Sigortacılık ( 19 )

ENGELLİ, ESKİ HÜKÜMLÜ VE TERÖR MAĞDURLARI DA BAGEV KARİYER’DE

Batı Akdeniz Bölgesi’nin en güçlü sivil toplum kuruluşu Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı ( BAGEV )’nın iş arayanlara da işverenlere de ücretsiz hizmet sağlayan Özel İstihdam Bürosu www.bagevkariyer.com engelli, eski hükümlü ve terör mağduru iş arayanlara da hizmet veriyor. İşçi sayısının belirli bir oranında eski hükümlü ve engelli çalıştırmakla yükümlü olan işverenler www.bagevkariyer.com portalında üyelik oluşturduktan sonra portalın filtreleme özelliğini kullanarak iş arayanlar arasında arama yapabilme şansına sahipler.  Yılın ilk altı ayında www.bagevkariyer.com da iş aramak üzere özgeçmişini oluşturmuş 112 engelli, 23 eski hükümlü, 11 terör mağduru bulunuyor.

YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA SAHİBİ 279 KİŞİ İŞ ARIYOR

Geçtiğimiz günlerde açıklanan işsizlik rakamları, Türkiye’de istihdamla ilgili sorununun devam ettiğini gösteriyor. İşsizlik sorununun farklı boyutlarıyla ele alınması gerektiğini söyleyen BAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, "Yüksek lisans ve doktora yapmış adaylar için bile işsizlik sorunu önemini koruyor. Sadece bizim portalımızda yüksek lisans ve doktorasını bitirmiş ve aktif olarak iş arayan 279 aday var. Çetin, doğru işe yerleştirme ve mezun olunan bölümde iş bulma konusunda da sıkıntı yaşandığını belirtti.

EN ÇOK BİLİNEN DİL İNGİLİZCE

www.bagevkariyer.com ‘da iş arayan adayların yabancı dil bilgileri incelendiğinde, yabancı dil bilen adayların yüzde 76’sının İngilizce seçeneğini tercih ettiği, yüzde 9’unun Almanca, yüzde 3’ünün Rusça, yüzde 3’ünün Arapça, yüzde 3’ünün Fransızca, yüzde 6’sının ise diğer dillerden birini bildiği görülüyor.

EN ÇOK İŞ İLANI ANTALYA’DA YAYINLANDI

Yılın ilk altı ayında en çok iş ilanı yayınlayan şehirler; Antalya, Burdur, Isparta, İstanbul ve Bitlis olarak sıralandı.

İş ilanı sayılarında geçen yılın aynı dönemine göre en fazla artış gösteren iller;  yüzde 20 artışla Antalya ve Burdur oldu. Bu iki şehri, yüzde 19 artışla Isparta izledi.

HABER FOTO GALERİ

BAGEV KARİYER'DE EN ÇOK İSTİHDAM YARATAN SEKTÖR TURİZM

BU HABERİ PAYLAŞ

SOSYAL MEDYADA BAGEV

BAGEV KARİYER MÜLAKAT TEKNİKLERİ EĞİTİMİ

BAGEV KARİYER MÜLAKAT TEKNİKLERİ EĞİTİMİ

BAGEV E-İHRACAT WEBİNARI YAYIN KAYDI

BAGEV E-İHRACAT WEBİNARI YAYIN KAYDI

BATI AKDENİZ
KALKINMA AJANSI

BATI AKDENİZ<br>KALKINMA AJANSI