ISPARTA HAVAALANI KARGO HAVAALANI OLSUN

ISPARTA HAVAALANI KARGO HAVAALANI OLSUN

FİKRİ CİNOKUR HABERİ - Batı Akdeniz bölgesi, yaş meyve sebze ve kesme çiçek ihracatında başta Uzakdoğu olmak üzere pazarlara hızlı ulaşım sağlanması ve Antalya’nın yükünün azaltılması ve bölge ihracatının gelişmesi için Isparta Havaalanının kargo havaalanı olmasını istiyor.

Yaş meyve sebze ve kesme çiçek üretiminde Türkiye’nin merkezi olan Batı Akdeniz bölgesinde ihracatı daha çok artırmak ve uzak pazarlara ulaşmak isteyen ihracatçılar ve sanayiciler, Isparta Süleyman Demirel Havaalanı’ndan İstanbul’a günde bir sefer uçuş gerçekleştirildiğini ve ara sıra da İran’dan uçaklarla turist geldiğini belirtiyor.

Isparta Süleyman Demirel Havaalanının daha aktif hale getirilmesi ve bölge ihracatının Uzakdoğu, Afrika ve Avrupa pazarlarına hızlı ulaşılması için kargo havaalanı olmasını öneriliyor.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Başkanı Davut Çetin, Burdur ve Isparta illerinde başta kesme çiçek olmak üzere yaş meyve sebze üretim ve ihracatının arttığını söyledi. Türkiye’nin yaşadığı ekonomik krizden çıkışın ihracatın artırılarak döviz akışının sağlanması olduğunu ifade eden Çetin, şunları kaydetti.

‘’Başta Uzakdoğu pazarları olmak üzere ihracat pazarımızı geliştirmeli ve pazarın acil ihtiyaçlarını da karşılamalıyız. Bu nedenle hava kargo taşımacılığı geliştirilmeli. Bölgemizin tarım ve süs bitkisi ihracatı için hava kargo taşıması geliştirilmeli, kargo uçak filosuna takviyesi yapılmalı, Isparta havalimanı kargo merkezi olmalı.’’

UÇAK KARGOYA DESTEK BEKLİYORUZ

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır da, hava kargo taşımacılığının yaşadığımız pandemi döneminde daha da önemli hale geldiğini belirtti. Çandır, şöyle devam etti.

‘’Hem ürünlerimizin tazeliğini koruyarak hedef pazara ulaşması hem de yeni pazarlara açılmamız için hava kargo taşımacılığını çok önemsiyoruz. Bölgemiz yaş meyve ve sebze ile kesme çiçek üretiminin önemli merkezlerinden biri. Çiftçimizin alın teriyle ürettiği bu ürünleri güvenli ve hızlı şekilde hedef pazara ulaştırmak çok önemli. Bunun için hava yolu taşımacılığını geliştirmeliyiz. Isparta Süleyman Demirel Havalimanı da hem bulunduğu konum itibariyle hem de kapasitesi itibariyle bu konuda değerlendirebileceğimiz bir havalimanı. Isparta Süleyman Demirel Havalimanı kargo taşımacılığına açılmalıdır. Biz pandeminin başından beri hava kargonun önemini vurguladık. Bu konuda destek beklediğimizi dile getirdik. Haziran ve temmuz döneminde sağlanan destekler sektörü rahatlattı. Bu desteklerin de devamını talep ediyoruz.’’

KİRAZ İHRACATI İÇİN ÇİN, ELMA İÇİN HİNDİSTAN ÖNEMLİ

Isparta Ticaret Borsası Başkanı Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Adar da, Isparta Süleyman Demirel Havaalanının kargo havaalanı olması için 2015 yılından itibaren ilk kez kendilerinin dillendirildiğini anımsattı.

Isparta için elma ve kiraz olmak üzere çok önemli olan Çin ile Hindistan pazarlarına ihracat gerçekleştirdiklerini ifade eden Adar, şöyle devam etti.

‘’Hindistan’a elma ihracatı yaptığımızda deniz yoluyla bir ayda gidiyor. Pazarın acil talep ettiğini kısa sürede ulaştırıp ihracatımızı geliştirmeli ve pazarı çeşitlendirmeliyiz. Kiraz ihracatımız için Çin büyük pazar. Isparta’nın kargo havaalanı olması Antalya’nın yükünü de alacak. Afyon, Sandıklı ve Dinar ile İç Anadolu bölgesinin ihracatını da artıracaktır. Isparta’nın kargo havaalanı olması bölge ekonomisinde çarpan etkisi yaratacaktır.’’

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Başkan Vekili Yusuf Keyik ve Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp de, Isparta’nın kargo havaalanı olması ile özellikle yaş meyve sebze ve kesme çiçek ihracatının daha da artacağını ve bölge ekonomisine canlılık kazandıracağını söylediler.

HABER FOTO GALERİ

ISPARTA HAVAALANI KARGO HAVAALANI OLSUN

BU HABERİ PAYLAŞ

SOSYAL MEDYADA BAGEV

BAGEV E-İHRACAT WEBİNARI YAYIN KAYDI

BAGEV E-İHRACAT WEBİNARI YAYIN KAYDI

BAGEV KARİYER KOÇLUĞU BAŞVURU FORMU

BAGEV KARİYER KOÇLUĞU BAŞVURU FORMU

BATI AKDENİZ
KALKINMA AJANSI

BATI AKDENİZ<br>KALKINMA AJANSI